Rozwiązania dla przemysłu
Niniejsza publikacja ma na celu prezentację 51 najlepszych w swojej klasie instytucji tzw. RIS3 Champions, które zostały zidentyfikowane przez partnerów projektu S3HubsinCE i działają w 10 priorytetowych obszarach technologicznych takich jak np. sztuczna inteligencja, inteligentne materiały czy automatyka. Zidentyfikowane instytucje są reprezentowane zarówno przez MŚP, duże przedsiębiorstwa, organizacje wspierające biznes, ośrodki szkolnictwa wyższego jak i huby innowacji cyfrowej. To pionierzy cyfrowej transformacji pochodzący z Niemiec, Austrii, Polski, Węgier, Słowenii, Chorwacji i Włoch których warto rozpowszechniać. Dokument prezentuje również wyzwania przed jakimi stanęły te instytucje oraz rozwiązania, które wykorzystały w celu osiągnięcia założonego celu. Zapraszamy do lektury.
Broszura została opracowana przez Krakowski Park Technologiczny w ramach projektu „S3HubsinCE Unleashing the potential of transnational cooperation, through Digital Innovation Hubs, to promote RIS3 implementation” Interreg Central Europe.
Tak się robi akcelerację!
Zespół KPT ScaleUP, największego w Polsce akceleratora Przemysłu 4.0, opublikował właśnie ponad 50-stronicowe opracowanie, w którym przybliża autorski mechanizm działania programu wsparcia dla startupów. Z publikacji dowiedzieć się można m.in. o angażowaniu do współpracy młodych spółek i przemysłowych gigantów, programie szkoleń czy też poznać startupy, które najskuteczniej wykorzystały półroczny pobyt w akceleratorze.
Niewątpliwym walorem publikacji jest zaangażowanie zewnętrznych ekspertów – szkoleniowców, mentorów czy przedstawicieli Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości – których obserwacje pozwalają lepiej zrozumieć funkcjonowanie KPT ScaleUP.
2021
S3HubsinCE – Digital Innovation Hubs
W ramach projektu S3HubsinCE przygotowaliśmy publikację prezentującą Huby Innowacji Cyfrowych (ang. Digital Innovation Hubs) pochodzące z krajów zaangażowanych w jego realizację. Każdy z 10 partnerów utworzył swój regionalny DIH – czyli kompleksowe centrum usług, w którym przedsiębiorstwa, zwłaszcza MŚP i startupy, mogą doskonalić swoje kompetencje w zakresie usprawniania procesów produkcyjnych, produktów i usług poprzez wdrażanie technologii cyfrowych. W trakcie trwania projektu partnerzy S3HubsinCE zaplanowali i zainicjowali działania w zakresie współpracy ponadnarodowej (10 działań pilotażowych i 50 działań wspierających) w celu rozwijania i wzmacniania ponadnarodowej sieci Centrów Innowacji Cyfrowych. Publikacja prezentuje najważniejsze obszary technologiczne, kompetencje oraz usługi realizowane dla firm przez każdy z wymienionych hubów.
Broszura została opracowana przez Krakowski Park Technologiczny w ramach projektu „S3HubsinCE Unleashing the potential of transnational cooperation, through Digital Innovation Hubs, to promote RIS3 implementation” Interreg Central Europe.
2020
S3HubsinCE – Międzynarodowe Zespoły Ekspertów Technologicznych – Navigation Crews
W ramach projektu S3HubsinCE przygotowaliśmy publikację dotyczącą działania międzynarodowych zespołów ekspertów technologicznych zwanych Navigation Crews. Są to strategiczne grupy zadaniowe oparte na 10 priorytetowych obszarach technologicznych wybranych w Europie Środkowej. Zostały one utworzone przez ekspertów i praktyków pochodzących z zespołów partnerskich i ekosystemu partnerskiego w celu utworzenia międzynarodowej sieci innowacyjnych podmiotów. Ich celem jest wzmocnienie regionalnych ekosystemów innowacji poprzez lepszą wymianę wiedzy i wspólne planowanie konkretnych, ukierunkowanych na rynek działań. W ramach działań projektowych stworzono dziesięć grup, z których każda koncentruje się na innej technologii.
Publikacja została opracowana przez Krakowski Park Technologiczny w ramach projektu „S3HubsinCE Unleashing the potential of transnational cooperation, through Digital Innovation Hubs, to promote RIS3 implementation” Interreg Central Europe.
2019
Transnational Technology Transfer Enterprise Agents
Podsumowanie 2,5 letniego projektu (2016-2019), finansowanego z programu Erasmus+ realizowanego we współpracy z 7 partnerami z Włoch, Austrii, Niemiec, Słowenii i Polski. Celem projektu było podniesienie kompetencji i praktycznych umiejętności europejskich MŚP w dziedzinie ponadnarodowego transferu technologii oraz wsparcie instytucji publicznych i prywatnych w kreowaniu odpowiednich polityk i instrumentów finansowych na zmieniające się potrzeby rozwojowe, kompetencyjne i szkoleniowe MŚP.
W ramach działań projektowych zrealizowaliśmy następujące zadania:
- zidentyfikowaliśmy potrzeby i oczekiwania firm w zakresie ponadnarodowego transferu technologii
- opracowaliśmy 3 kursy on-line w dziedzinie Industry 4.0 oraz zarządzania i kontraktowania w zakresie badań i rozwoju oraz IP
- stworzyliśmy katalog on-line 11 kursów i 36 lekcji tematycznych z zakresu transferu technologii i Industry 4.0 dla agentów transferu technologii w MŚP
- we współpracy z przedstawicielem firmy Astor przeprowadziliśmy praktyczne warsztaty poświęcone Industry 4.0 podczas spotkania szkoleniowego (Joint Staff Training Event) w Brescia
- zorganizowaliśmy wydarzenie dedykowane promowaniu platformy e-learningowej, kursów i projektu TTTEA w ramach MAKE THINGS 2018
- dzięki synergii z projektem 3DCentralCE stworzyliśmy wspólną platformę e-learningową w dziedzinie szybkiego prototypowania, inteligentnej inżynierii i transferu technologii obejmującą prawie 50 dedykowanych lekcji w 5 jednostkach edukacyjnych i 15 różnych modułach
- opracowaliśmy wspólnie z partnerami e-book dotyczący platformy edukacyjnej i komponentu szkoleniowego
POBIERZ E-BOOK Platforma e-learningowa
- opracowaliśmy rekomendacje dla polityków i przedstawicieli szkolnictwa zawodowego i instytucji otoczenia biznesowego zajmujących się innowacjami
POBIERZ BROSZURĘ Rekomendacje dla polityk regionalnych
POBIERZ BROSZURĘ Rekomendacje dla szkolnictwa zawodowego
Wiedza i doświadczenie zebrane w ramach projektu TTTEA zostaną wykorzystane w projekcie S3HubsinCE finansowanym z programu InterregCE. Celem projektu S3HubsinCE jest uruchomienie współpracy ponadnarodowej w celu promocji strategii RIS3 (Strategia badań i innowacji na rzecz inteligentnej specjalizacji), poprzez stworzenie ponadnarodowej struktury wsparcia w ramach Digital Innovation Hubs (Huby Innowacji Cyfrowej). Pozwoli to na zbudowanie trwałych powiązań pomiędzy interesariuszami RIS3 oraz promowanie strategicznej współpracy w oparciu o model potrójnej helisy (Triple Helix) przy włączeniu modelu poczwórnej helisy (Quadruple Helix).
3DCentral Catalyzing Smart Engineering and Rapid Prototyping
Podsumowanie 2,5 letniego projektu (2016-2019), finansowany ze środków Interreg CE realizowany w partnerstwie 11 partnerów z Włoch, Austrii, Niemiec, Węgier, Słowenii i Polski. Celem projektu było zbudowanie współpracy regionów z Europy Środkowej o dużym potencjale rozwoju w obszarze technologii inteligentnej inżynierii i szybkiego prototypowania.
W ramach projektu:
- zidentyfikowaliśmy i opisaliśmy dostawców rozwiązań technologii smart engineering & rapid prototyping oraz opisaliśmy dobre praktyki wdrożeń technologii w Małopolsce (w tym m.in. case ASTOR’a, EC Engineering i IZTW i in.)
- opracowaliśmy wspólnie z ekspertami Mapę drogową robotyki w Małopolsce
- uruchomiliśmy platformę elearningowa oferującą kursy z tematyki Przemysłu 4.0,
- przeprowadziliśmy badanie UX użytkowników platformy,
- przygotowaliśmy m.in. kurs dotyczący robotyki (jeden z lepiej ocenianych kursów na platformie),
- zorganizowaliśmy warsztaty Make Things 2017,
- zorganizowaliśmy wyjazd polskich firm do Instytut Frauenhofera w Dreznie (2017r.) oraz na VR Expo do Stuttgartu (2018r.)
- zorganizowaliśmy sesję dotyczącą Przemysłu 4.0 podczas konferencji Impact CEE, i itd.
Udało się również zbudować synergie z innym naszym projektem TTTEA (Erasmus +) w celu zapewnienia kontynuacji, utrzymania i rozbudowy platformy elearningowej, udało nam się również nawiązać bardzo dobre kontakty z ciekawymi partnerami, które kontynuowane są również po zakończeniu projektu już zaowocowały nowym projektem (S3HubsinCE).
3DCentral e-Learning System
W ramach międzynarodowych projektów 3D Central i TTTEA przygotowaliśmy szkolenia on-line z zakresu inteligentnej inżynierii i szybkiego prototypowania (3D Central) oraz transferu technologii (TTTEA).
Podnieś swoją wiedzę i kwalifikacje. Czeka na Ciebie: 5 działów szkoleniowych, 15 modułów szkoleniowych i 46 lekcji tematycznych. Korzystanie z kursów jest możliwe po zalogowaniu. Kursy dostępne są w języku angielskim.
Kursy zostały opracowane wspólnym wysiłkiem partnerów projektu: Instytut Frauenhofera oraz Regionu Stuttgartu – Niemcy, Klaster Fabrica Intelligente Lombardia i Agencji Rozwoju Regionu Południowego Tyrolu – Włochy, Wyższa Uczelnia Techniczna Campus 2 oraz firma Evolaris – Austria, Park Technologiczny w Lubljanie oraz Pomurski Parku Technologiczny – Słowenia, Pannon Business Network – Węgry i Krakowski Park Technologiczny sp. z o.o. oraz Politechnika Krakowska – Polska.
Raport dotyczący branży robotyki
Raport dotyczący kondycji branży robotyki w Województwie Małopolskim w 2017 roku. Jest to efekt pracy ekspertów – przedstawicieli biznesu – zarówno startupów, jak i MSP oraz dużych firm, nauki oraz administracji. Warszaty eksperckie obejmowały m.in. analizę SWOT-a dotyczącą robotyki w Małopolsce, identyfikację nowych ciekawych inicjatywach w zakresie robotyki, informacje o dostępnych źródłach finansowania projektów na poziomie krajowym oraz wypracowanie rekomendacji dla wsparcia sektora robotyki.
Raport został opracowany przez Krakowski Park Technologiczny w ramach projektu „3DCentral Catalyzing Smart Engineering and Rapid Prototyping” Interreg Central Europe. Celem projektu realizowanego w latach 2015-2018 było zbudowanie współpracy regionów w obszarze przemysłu 4.0.
Kontakt
Krakowski Park Technologiczny sp. z o.o.
ul. Podole 60
30-394 Kraków
NIP 675-11-57-834