zamknij menu

Wydarzenia

#OMGKRK SummitGameAcademy #5: Game DesignStartup Weekend Kraków: Martech & Ecommerce Digital DragonsOpenLivingLab Days
3.04.20177-8.04.201721-23.04.201722-23.05.2017sierpień
Ponad 100 firm walczy o udział w programie akceleracyjnym KPT 22/03/2017

Ponad 100 firm walczy o udział w programie akceleracyjnym KPT

Zakończyła się rekrutacja do pierwszej edycji programu akceleracyjnego KPT ScaleUp. Aplikacje złożyło ponad 100 firm oferujących rozwiązania dla przemysłu i smart city. Zgłoszenia poddawane są teraz ocenie ekspertów.

 

– Wspólnie z firmami partnerskimi wyłonimy teraz finalną 12-tkę, która rozpocznie program pod koniec maja. Oceniamy wiele parametrów – od potencjału danego produktu, przez gotowość do wdrożenia, po kompetencje zespołu – mówi Bartosz Józefowski, koordynator programu.

 

W najbliższym czasie wybrane firmy zostaną zaproszone na rozmowy z panelem ekspertów.

17/03/2017

KrakHack – pierwszy hackaton Miasta Krakowa

Już jutro w siedzibie KPT będzie miał miejsce pierwszy 24-godzinny hackaton miejski dla innowacji technologicznych i społecznych. Zespoły będą pracować nad projektami, które powinny mieć pozytywny wpływ na rozwój Krakowa.

Spośród wszystkich projektów zostanie wybranych 10 najlepszych, które zostaną zaprezentowane prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu, gościom oraz jury podczas gali finałowej 20 marca 2017 r. Ponadto, najciekawsze, uszyte na miarę Strategii Rozwoju Krakowa 2030 projekty, mają szansę znaleźć się w dokumencie!

A przecież wszystko zaczęło się w 2013 roku, kiedy to wspólnie z Urzędem Miasta Krakowa i Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego opracowaliśmy Strategię SMART_KOM dla Krakowa czyli mapę drogową dla inteligentnych rozwiązań w KOM.

 

więcejzwiń
KrakHack – pierwszy hackaton Miasta Krakowa

Nasza strategia jest dostępna tutaj.

 

 

zwiń

Przedłużamy rekrutację do programu akceleracyjnego 13/03/2017

Przedłużamy rekrutację do programu akceleracyjnego

Jeszcze przez 6 dni można aplikować do KPT ScaleUp – programu, który ma pomóc przyspieszyć rozwój młodych polskich firm technologicznych. Startupy pracujące nad rozwiązaniami dla przemysłu i smart city mogą zdobyć cenne kontakty, potencjalnych klientów i 200 000 zł dofinansowania. Rekrutacja została przedłużona do 19 marca.

 

Celem programów akceleracyjnych jest wspieranie rozwoju młodych firm przez zwiększenie skali ich działalności i przygotowanie do wychodzenia na kolejne rynki. KPT ScaleUp dedykowany jest rozwiązaniom dla przemysłu i smart city. Do udziału w pierwszej edycji wybranych zostanie 12 podmiotów.

– Program cieszy się dużym zainteresowaniem. W porównaniu z zagranicznymi akceleratorami z Berlina czy Londynu, które oferują wsparcie finansowe na poziomie 120 000 zł w zamian za 5-7 proc. udziałów w firmie, nasze warunki są bardzo atrakcyjne. Firmy mogą pozyskać nawet 200 000 zł bez oddawania swoich udziałów – mówi Bartosz Józefowski, który kieruje pracami KPT ScaleUp.

więcejzwiń

Poza środkami finansowymi na firmy czeka sztab ekspertów branżowych oraz specjalistów ds. prowadzenia biznesu, którzy przez 3 miesiące będą przygotowywać startupy do wypłynięcia na szerokie wody. Więcej informacji oraz formularz aplikacyjny dostępne są na stronie: http://www.kpt.krakow.pl/scaleup

– Zdecydowaliśmy się przedłużyć rekrutację o kilka dni, ponieważ w systemie przyjmującym zgłoszenia mamy wiele otwartych aplikacji wymagających dokończenia. Napływa do nas sporo szczegółowych pytań dotyczących rekrutacji i samego programu. Odpowiadamy na nie na bieżąco i chcemy, żeby wszyscy mieli szansę przesłać swoje formularze – dodaje Bartosz Józefowski.

Wybrane firmy zostaną zaproszone na rozmowy jeszcze w marcu. Zostaną poddane ocenie ekspertów od akceleracji oraz partnerów programu, wśród których znajduje się Kraków Airport, EC Grupa oraz osiem innych innowacyjnych firm przemysłowych.

zwiń

08/03/2017

Nowa inwestycja w Niepołomicach

Sarel Polska Sp. z o.o. zainwestuje w krakowskiej specjalnej strefie ekonomicznej ponad 17 ml zł. Zarząd Krakowskiego Parku Technologicznego wydał właśnie zezwolenie, dzięki któremu ta włosko-szwajcarska firma otrzyma zwolnienia podatkowe. Powstanie zakład produkcji komponentów z żywicy epoksydowej. W fabryce będą także produkowane  urządzenia SN oraz zostanie zainstalowana nowa linia do produkcji urządzeń średniego napięcia ECO Design. Projekt firmy Sarel ma charakter innowacyjny. Inwestor zobowiązał się do utworzenia co najmniej 10 nowych miejsc pracy.

To już trzecie zezwolenie wydane przez KPT w tym roku oraz 239 wydane od początku istnienia strefy.

Nowa inwestycja w Niepołomicach
Mabuchi już w strefie 03/03/2017

Mabuchi już w strefie

Krakowski Park Technologiczny wydał zezwolenie na działalność w krakowskiej specjalnej strefie ekonomicznej Mabuchi Motor Poland sp. z o.o., spółce powołanej przez japoński koncern Mabuchi Motors dla potrzeb inwestycji w Polsce. Jest to równocześnie pierwsza inwestycja tej firmy w Europie. W ramach zezwolenia Mabuchi zadeklarował poniesienie nakładów inwestycyjnych w wysokości 113 mln zł oraz utworzenie 253 nowych miejsc pracy. Jak zapowiadają przedstawiciele firmy – jest to pierwszy etap inwestycji. Docelowo firma zamierza zainwestować w Bochni ok. 360 mln zł. W efekcie inwestycji powstanie nowy zakład produkcyjny wytwarzający części dla przemysłu motoryzacyjnego, w tym części do silników elektrycznych i spalinowych, elementy elektroniczne, wyposażenie elektryczne i elektroniczne do pojazdów silnikowych, łożyska, koła zębate i elementy napędowe.

więcejzwiń

Nie bez powodu inwestor zdecydował się na ulokowanie swojego zakładu w Bocheńskiej Strefie Aktywności Gospodarczej. Ta położona przy zjeździe z autostrady A4 podstrefa, jest jednym z najatrakcyjniejszych terenów inwestycyjnych w Małopolsce. Trwające ponad 10 lat starania bocheńskich samorządowców zmierzające do utworzenia strefy – wykup gruntu, pozyskanie środków unijnych na uzbrojenie nieruchomości oraz wybudowanie dróg – dzisiaj są nagradzane decyzjami przedsiębiorców o ulokowaniu nowych inwestycji właśnie tam. Z sukcesem przeprowadzone inwestycje takich firm jak Werner Kenkel czy Gór-Stal, stały się dobrym przykładem dla innych. Dzisiaj bocheńska strefa może pochwalić się już 10 nowymi projektami inwestycyjnymi. A na tym na pewno się nie skończy. Cieszymy się, że mamy swój wkład w ten sukces – mówi Wojciech Przybylski, prezes KPT. Mamy nadzieję, że sukces Bochni stanie się dobrym przykładem dla innych gmin. Warto stawiać na tworzenie stref przemysłowych objętych statusem specjalnej strefy ekonomicznej, i  warto także myśleć w perspektywie co najmniej dekady, bo to nie są procesy, które dzieją się z dnia na dzień – dodaje Przybylski.

zwiń

02/03/2017

Digital Dragons Awards 2017: nowe kategorie konkursu i lista nominowanych

Jak co roku, podczas Digital Dragons odbędzie się gala wręczenia nagród Digital Dragons Awards za największe dokonania w dziedzinie gier wideo. Te najbardziej prestiżowe wyróżnienia przyznawane w Polsce tym razem rozdane zostaną aż w ośmiu kategoriach. Znamy już nominowane tytuły!

Tradycyjnie też już, nagrody przyznane zostaną polskim twórcom w kategoriach Best Polish Game, Best Polish Mobile Game, Best Polish Game Design, Best Polish Game Art, Best Polish Game Audio oraz w kategorii międzynarodowej – Best Foreign Game of 2016. Rzucającą się w oczy nowością są kategorie Best VR Game i Best Polish DLC. Oto lista nominowanych do Digital Dragon Awards w 6 edycji konkursu:

więcejzwiń
Digital Dragons Awards 2017:	 nowe kategorie konkursu i lista nominowanych

Nominacje do Best Polish Game of 2016:

 • Bound (Plastic)
 • Shadow Warrior 2 (Flying Wild Hog)
 • Sky Force Reloaded (Infinite Dreams)
 • SuperHot (SUPERHOT team)

 

Nominacje do Best Polish Mobile Game of 2016

 • 60 Seconds! (Robot Gentleman Studios)
 • Crush Your Enemies! (Vile Monarch)
 • ..Sir! The Insult Simulator (Vile Monarch)
 • Sky Force Reloaded (Infinite Dreams)

 

Nominacje do Best Polish Game Design of 2016

 • Book of Demons (Thing Trunk)
 • Bound (Plastic)
 • ..Sir! The Insult Simulator (Vile Monarch)
 • SuperHot (SUPERHOT team)

 

Nominacje do Best Polish Game Art of 2016

 • Book of Demons (Thing Trunk)
 • Bound (Plastic)
 • Shadow Warrior 2 (Flying Wild Hog)
 • SuperHot (SUPERHOT team)

 

Nominacje do Best Polish Game Audio of 2016

 • Bound (Plastic)
 • Detached (Anshar Studios)
 • Layers of Fear (Bloober Team)
 • Lichtspeer (Lichthund)
 • Shadow Warrior 2 (Flying Wild Hog)
 • SuperHot (SUPERHOT team)

 

Nominacje do Best Polish DLC of 2016

 • Dying Light: The Following (Techland)
 • Superhot VR (SUPERHOT team)
 • This War of Mine: The Little Ones (11bit studios)
 • Wiedźmin 3: Krew i Wino (CD Projekt RED)

 

Nominacje do Best VR Game of 2016

 • Bound VR (Plastic)
 • Detached (Anshar Studios)
 • SuperHot VR (SUPERHOT team)
 • The Vanishing of Ethan Carter VR (The Astronauts)

 

Nominacje do Best Foreign Game of 2016

 • Doom (Bethesda Softworks)
 • Firewatch (Panic Inc.)
 • Inside (PlayDead)
 • Overwatch (Activision Blizzard)

 

Krakowski Park Technologiczny, organizator wydarzenia, wraz z kapitułą konkursową wprowadził do konkursu dwie kategorie nieobecne w dotychczasowych edycjach. Medium gier wideo cechuje szczególna dynamika – zmieniają się oczekiwania odbiorców, technologie, realia rynku. Wyrazem tych żywych przemian są właśnie nowe kategorie konkursowe. Pierwsza z nich to Best Polish DLC of 2016 – nagroda dla najlepszej dodatkowej zawartości do wydanej już gry. Trzy litery – DLC – od lat budzą skrajne emocje wśród fanów gier wideo. Są fani, którzy cieszą się z możliwości pozostania w świecie cenionej gry trochę dłużej za dodatkową opłatą. Inni krytykują praktykę wydzielania fragmentów rozgrywki do oddzielnej sprzedaży. W ostatnich latach polskie studia, takie jak CD Projekt RED czy Techland, idąc trochę pod prąd powszechnych trendów, swoimi rozbudowanymi i przemyślanymi dodatkami do gier takich jak Wiedźmin 3 czy Dying Light wyznaczyły standard, który wzbudził uznanie światowej społeczności graczy i wyśrubował ich oczekiwania względem tego, co wydawca może oferować jako odpłatne rozszerzenie do podstawowej wersji gry. Jeszcze dwa lata temu decyzja o stworzeniu kategorii najlepszego DLC mogłaby budzić sprzeciw. W tym roku niewłączenie jej do konkursu byłoby po prostu krzywdzące.

Rozpatrywany przez jury konkursowe rok 2016 trudno jeszcze uznać za „Rok VR” na jaki mieli nadzieję entuzjaści, mimo rekordowego natężenia obecności tematyki w mediach nie tylko branżowych. Nie sposób też jednak nie zauważyć dokonującego się przełomu. VR wyszedł wreszcie z działów R&D, by z ciekawostki dla zapaleńców stać się pełnoprawnym produktem konsumenckim, który w wielu różnych formach zawędrował już w ręce milionów graczy. Stwierdzenie, że rynek VR dojrzał byłoby jeszcze trochę na wyrost, z pewnością jednak producenci sprzętu i ewangeliści technologii przygotowali żyzny, podatny grunt gotowy by przyjąć kiełkujące coraz powszechniej pomysły twórców gier. W kategorii Best VR Game of 2016 nominowano po raz pierwszy produkcje, których twórcy skutecznie przekuli szerokie możliwości rozwijającego się szybko medium na pełnoprawne, komercyjne tytuły zdolne zaspokoić wygórowane oczekiwania odbiorców spragnionych nowych horyzontów rozrywki.

Jak co roku nominacje do Digital Dragons Awards zgłaszali cenieni polscy profesjonalni twórcy gier. W jury, pod przewodnictwem Radosława Jaroszka, redaktora naczelnego serwisów Gry.Onet.pl i Gamezilla.pl w tej edycji zasiadają: Mariusz Borkowski, serwis gamemusic.pl, Jerzy Poprawa, redaktor naczelny magazynu CD Action, Krystian Smoszna, redaktor naczelny serwisu GRYOnline.pl, Grzegorz Marczak, właściciel i redaktor naczelny bloga technologicznego Antyweb.pl, Piotr Mańkowski, redaktor naczelny magazynu PIXEL oraz Paweł Węgrzyn, kierownik Zakładu Technologii Gier Uniwersytetu Jagiellońskiego. Gala rozdania nagród rozpocznie wieczorną imprezę wieńczącą pierwszy dzień konferencji.

22 i 23 maja Kraków zmieni się już po raz szósty w europejską stolicę branży gier wideo za sprawą Digital Dragons – corocznej konferencji twórców gier, wydawców, inwestorów, przedstawicieli mediów i innych osób zawodowo związanych z tym najżywiej rozwijającym się przemysłem rozrywkowym. Zapraszamy!

zwiń

Technologiczne startupy powalczą o udział w prestiżowym programie akceleracyjnym w Krakowie 14/02/2017

Technologiczne startupy powalczą o udział w prestiżowym programie akceleracyjnym w Krakowie

Rozpoczęła się rekrutacja do akceleratora KPT ScaleUp realizowanego przez Krakowski Park Technologiczny. 12 młodych firm zostanie zakwalifikowanych do udziału w 3-miesięcznym programie rozwoju ich biznesów. Aplikować można do połowy marca.

 

Do udziału w projekcie mogą zgłosić się polskie startupy, działające na rynku nie dłużej niż 5 lat i posiadające produkt lub działający prototyp rozwiązania B2B w jednym z trzech obszarów: Industry 4.0, IIoT lub smart city. Na wybrane firmy czeka sztab ekspertów i mentorów oraz dofinansowanie w wysokości do 200 000 zł. Formularz aplikacyjny dostępny jest na stronie: http://www.kpt.krakow.pl/scaleup


– Akcelerator dedykowany jest innowacjom dla przemysłu oraz inteligentnemu zarządzaniu procesami w firmach i instytucjach. Szukamy startupów, które wiedzą jak zautomatyzować i usprawnić cykl produkcyjny, logistykę, zarządzanie zasobami czy kontrolę jakości. Interesują nas również ci, którzy potrafią efektywnie agregować i analizować duże ilości danych, by na ich podstawie przedsiębiorstwa stawały się bardziej „smart”
– mówi Bartosz Józefowski, który kieruje pracami KPT ScaleUp.

więcejzwiń

Duży wpływ na kształt programu mają partnerzy, których Park zaprosił do współpracy. Port Lotniczy w Balicach, EC Grupa oraz 8 innych nowoczesnych firm przemysłowych to liderzy innowacji w swoich segmentach. Łącznie zgłosili kilkadziesiąt wyzwań technologicznych, nad którymi są gotowi pracować ze startupami.

Zainteresowanie programem jest bardzo duże. Od początku roku do Krakowskiego Parku Technologicznego zgłosiło się ok. 50 przedsiębiorców chcących wziąć udział w rekrutacji.

– Pierwszy jej etap polega na przesłaniu aplikacji, pozwalającej na wstępną ocenę potencjału danej firmy. Wybranych zaprosimy na rozmowy już marcu. Wówczas wspólnie z naszymi partnerami merytorycznymi wybierzemy finalną dwunastkę – dodaje Józefowski.

Program akceleratora obejmuje m.in. pracę nad produktem z branżowymi ekspertami, testowanie rozwiązań w realiach dużych firm, przygotowanie do wdrożeń oraz Demo Day, podczas którego startupy zaprezentują się potencjalnym klientom, inwestorom i mediom. Pierwsza grupa firm zacznie akcelerację już 15 maja. Nabór do kolejnej odbędzie się w drugiej połowie roku.

 

 

O programie:

KPT ScaleUp to jeden z 10 ogólnopolskich akceleratorów realizowanych w ramach programu Start In Poland. Jego celem jest przygotowanie wybranych startupów do wdrożeń w dużych firmach oraz do zwiększenia skali ich biznesów. Całość programu akceleracyjnego odbywa się w przestrzeniach Krakowskiego Parku Technologicznego, który od 20 lat współtworzy warunki dla rozwoju przedsiębiorczości w Małopolsce. Więcej informacji oraz formularz aplikacyjny: http://www.kpt.krakow.pl/scaleup

zwiń

06/02/2017

Kraków-Wrocław Living Lab – Demo Day

3 lutego 2017 r. w ramach projektu Kraków-Wrocław Living Lab odbyło się ostatnie wydarzenie: Demo Day z inwestorami! Przed szanownym gremium inwestorów: INNOventure, Innovation Nest, Hubraum i Richard Lucas prezentowali się zwycięzcy konkursu MiastoLab. W ramach projektu wsparcia badawczo-rozwojowego udzieliliśmy 5 firmom spośród 30 aplikujących. Wyróżniliśmy projekty: LAB 60+, Mapa do świata bez odpadów, CarLot, Inteligentne ławki oraz Mateusz Transporteusz. Są to inicjatywy skierowane na srebrną gospodarkę i usprawniania miasta pod kątem aktywizacji seniorów, dotyczące transportu, zielonej energii, jak i gospodarki cyrkularnej i problemu odpadów w ciekawym połączeniu ze wspieraniem kultury i kreatywności. – mówi Agnieszka Włodarczyk, koordynator projektu.

więcejzwiń
Kraków-Wrocław Living Lab – Demo Day

Krakowski Park Technologiczny dziękuje INNOventure, Innovation Nest, Hubraum i Richardowi Lucasowi za ekspercką inwestorską ocenę przedsięwzięć i dalsze rekomendacje dla innowatorów-biznesmenów, a także Warsztatowi Innowacji Społecznych, z którym projekt był realizowany oraz Miastu Kraków – partnerowi strategicznemu projektu.

Warto także przypomnieć, że w sierpniu, właśnie w Krakowie, w KPT odbędzie się konferencja ENoLL – European Network of Living Labs! Wkrótce więcej szczegółów.

zwiń

KPT wydał zezwolenie 26/01/2017

KPT wydał zezwolenie

Krakowski Park Technologiczny wydał pierwsze w tym roku zezwolenie na działalność w krakowskiej specjalnej strefie ekonomicznej. Do podstrefy w Niepołomicach wejdzie spółka RBS Stal, która wybuduje tam i wyposaży zbrojarnię za minimum 12 mln zł oraz utworzy co najmniej 10 nowych miejsc pracy.

Powstała w 2002 roku spółka RBS Stal jest dostawcą zbrojeń budowlanych oraz elementów przestrzennych do konstrukcji żelbetonowych. Inwestycja w Niepołomicach przyczyni się do zwiększenia możliwości produkcyjnych firmy. Będąca liderem w sektorze konstrukcji stalowych firma, planuje – dzięki tej inwestycji – podwojenie dotychczasowej produkcji.

więcejzwiń

Niepołomicka podstrefa jest największą podstrefą Krakowskiego Parku Technologicznego. Równocześnie jest to największy park przemysłowy w Małopolsce. Jej historia zaczęła od inwestycji koncernu MAN, za którym szybko przyszły inwestycje innych przedsiębiorstw. Dzisiaj Niepołomice, to prawdziwy konglomerat firm z całego świata. Wśród nich tacy potentaci w branży motoryzacyjnej jak włoskie Brembo czy japoński Nidec. Niepołomice chwalą sobie Amerykanie lokując kolejne projekty grupy Woodward, czy Francuzi rozwijając polską spółkę koncernu Somfy. Na inwestycje w Niepołomicach zdecydowały się także szukające możliwości rozwoju polskie firmy. Trefl, Foodcare, BTH Import Stal czy PXM.

zwiń

24/01/2017

KrakJam 2017 największym wydarzeniem z serii Global Game Jam w Polsce!

 

Tegoroczna edycja KrakJam zorganizowana kolejny raz w Krakowskim Parku Technologicznym okazała się największym tego typu wydarzeniem w Polsce. W trakcie 48 godzinnego konkursu ponad 120 uczestników podzielonych na zespoły przygotowało 34 projekty gier. Najlepszym projektem okazała się gra WI-FI HERO.

KrakJam to lokalna edycja Global Game Jam, ogólnoświatowego konkursu dla twórców gier, którzy co roku, tego samego dnia rozpoczynają zmagania z czasem, by stworzyć grę na zadany temat. Głównym motywem tegorocznego wydarzenia były fale i to właśnie z nimi związane są wszystkie produkcje stworzone w 48 godzinnym maratonie.

więcejzwiń
KrakJam 2017 największym wydarzeniem z serii Global Game Jam w Polsce!

Do Krakowskiego Parku Technologicznego już czwarty raz z rzędu przyjechali developerzy i fani tworzenia gier nie tylko z Małopolski, ale również Śląska i Podkarpacia. Dla wielu z nich była to kolejna wizyta na krakowskim maratonie. Z pozoru wymagające 48 godzin zostały pozytywnie odebrane przez uczestników imprezy: mimo braku snu każdemu dopisywał świetny humor. Takie wydarzenie jak KrakJam pomaga początkującym twórcom zdobyć większe doświadczenie pod wieloma względami. Mają możliwość poznać osoby, które od lat pracują w branży i chętnie dzielą się własnym doświadczeniem, jak również poznają ludzi, z którymi w przyszłości mogą dzielić własną ścieżkę biznesową. – ocenił Mateusz Pelc, jeden z uczestników wydarzenia.

KrakJam 2017 kolejny raz wspierały lokalne firmy: GameDesire, wiodący producent gier free2play oraz twórcy najbardziej rozpoznawalnej polskiej gry Wiedźmina III – CD PROJEKT RED mający swój oddział w Krakowie oraz katowickie Artifex Mundi.

zwiń

Kontakt