zamknij menu

Wydarzenia

Annual Business In Małopolska Meeting 2016Smogathon
27.1026-27.11
Szukamy terenów inwestycyjnych 22/07/2016

Szukamy terenów inwestycyjnych

Krakowski Park Technologiczny przygotowuje kolejny wniosek o rozszerzenie strefy. Zamierzamy go złożyć do Ministerstwa Rozwoju w połowie października br. Szukamy terenów atrakcyjnych dla inwestorów: dobrze skomunikowanych, uzbrojonych oraz płaskich. Najlepiej będących własnością jednostek samorządu terytorialnego lub Skarbu Państwa.

więcejzwiń

W związku z tym zwracamy się z prośbą  do małopolskich gmin o dokonanie przeglądu będących w ich posiadaniu terenów. Utworzenie specjalnej strefy ekonomicznej na terenie waszej gminy oznacza rozwój gospodarczy, nowe inwestycje oraz miejsca pracy. Zapraszamy do współpracy!

 

zwiń

11/07/2016

Komercjalizują badania w strefie

Innowacyjna technologia Switcher wchodzi w fazę ostatecznego urynkowienia. Zaawansowany system logistyki rozjazdów kolejowych zaprojektowany, wyprodukowany i przebadany przez Kolejowe Zakłady Nawierzchniowe „Bieżanów” dzięki środkom z NCBiR, zostanie teraz wdrożony do seryjnej produkcji dzięki nowemu projektowi inwestycyjnemu realizowanemu w krakowskiej specjalnej strefie ekonomicznej. By to umożliwić Zarząd Krakowskiego Parku Technologicznego w ostatnich dniach wydał firmie zezwolenie na działalność w sse.

więcejzwiń
Komercjalizują badania w strefie

Inwestycja spółki będzie polegała na rozbudowie oraz dalszej modernizacji zakładu. Celem jest uruchomienie produkcji innowacyjnego wagonu samowyładowczego z przechylną platformą, systemem dźwigów hydraulicznych oraz specjalnych modułów usztywniających i mocujących ładunek.  Switcher umożliwi szybszą zabudowę rozjazdów kolejowych w torach, także tych dedykowanych dla kolei dużych prędkości, przy zachowaniu najwyższej jakości i trwałości tych kluczowych, ze względu bezpieczeństwa, elementów infrastruktury szynowej. Dzięki technologii KZN-u produkcja rozjazdu kolejowego, kończąca się ostatecznym wbudowaniem tej konstrukcji w układ torowy, zostanie spięta w jeden kontrolowany proces technologiczny. Rozjazd trafiać będzie na miejsce zabudowy w gotowych blokach konstrukcyjnych. Uniknie się tym samym konieczności jego demontażu w fabryce i ponownego montażu w warunkach placu budowy, które negatywnie wpływały na ich precyzję i niezawodność. Technologia zyskała uznanie w oczach branżowych praktyków i ekspertów, została także doceniona licznymi nagrodami za innowacyjność – – w konkursach Teraz Polska, Innovator Małopolski, czy branżowym im. inż.  Ernesta Malinowskiego.

Projekt inwestycyjny, realizowany w ramach Krakowskiego Parku Technologicznego, stanowi komercjalizację prac badawczych, które uprzednio otrzymały dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w ramach III Konkursu Programu Innotech – Ścieżka Programowa In-Tech. W wyniku inwestycji KZN „Bieżanów” poniesie nakłady finansowe w wysokości co najmniej 30 mln zł oraz powstanie co najmniej 40 nowych miejsc pracy. Dotychczas firma zatrudnia ponad 200 osób.

zwiń

Lajkonik zatańczy w strefie 08/07/2016

Lajkonik zatańczy w strefie

Nowoczesne technologie wkraczają także do zakładów produkujących żywność. Spółka Lajkonik Snacks rozwinie swoją działalność w krakowskiej strefie specjalnej strefie ekonomicznej. Właściciele firmy zdecydowali się zwiększyć produkcję, co wiąże się z koniecznością rozbudowy zakładu. Powstanie nowa hala, w której stanie nowoczesna multitechnologiczna linia do produkcji słonych przekąsek. Dzięki nowej linii będzie można w pełni zaprogramować proces produkcji i uzyskać unikatowe smaki, które zapewne znajdą licznych amatorów.

więcejzwiń

W wyniku inwestycji poniesione zostaną nakłady inwestycyjne w wysokości co najmniej 31,8 mln zł oraz powstanie minimum 30 nowych miejsc pracy.

Jest to już 12 zezwolenie na działalność w strefie wydane przez zarząd KPT w tym roku.

zwiń

01/07/2016

Velvet Care inwestuje w strefie

Doskonale znana na rynku polskim oraz międzynarodowym spółka Velvet Care, podjęła decyzję o realizacji nowej inwestycji. Czołowy, polski producent papierowych wyrobów higienicznych rozbuduje działający w Kluczach (Małopolska) zakład, w którym zainstaluje nowoczesne maszyny papiernicze produkujące bibułkę wykorzystywaną do artykułów higienicznych.

Inwestycja zostanie zrealizowana w krakowskiej specjalnej strefie ekonomicznej kosztem 160 mln zł. Firma zapowiedziała utworzenie minimum 50 nowych miejsc pracy. Obecnie zatrudnia ponad 270 osób. Spółka prowadzi także działalność badawczo-rozwojową oraz blisko współpracuje z uczelniami wyższymi – szczególnie z Politechniką Krakowską oraz Łódzką.

więcejzwiń
Velvet Care inwestuje w strefie

Klucze słyną z produkcji papieru już od końca XIX wieku. Pierwszą fabrykę papieru uruchomił tam Ludwik Mauve w 1897 roku. Choć nastąpiły od tamtego czasu liczne zmiany właścicielskie wynikające z uwarunkowań historycznych oraz rynkowych, w Kluczach nieprzerwanie trwa produkcja najlepszej jakości wyrobów papierniczych. Marka Velvet należąca do spółki jest liderem na rynku markowych papierowych wyrobów higienicznych w Polsce.  Produkty firmy są dostępne w ponad 15 krajach, m.in. Europie Środkowej oraz krajach Skandynawskich.

Jak mówią obecni menadżerowie firmy: bazujemy na doświadczeniu i wiedzy z najlepszych międzynarodowych korporacji, ale staramy się śmiało patrzeć w przyszłość i rozwijać spółkę, która daje miejsca pracy w rejonie dotkniętym bezrobociem. Krakowski Park Technologiczny cieszy się, że może w tym rozwoju pomagać.

 

zwiń

Architektura budynku KPT nagrodzona! 29/06/2016

Architektura budynku KPT nagrodzona!

Z wielką radością informujemy, że nasz budynek został laureatem konkursu „Kraków mój dom” organizowanego przez Dziennik Polski w kategorii budynki komercyjne. Kapituła zauważyła ciekawe rozwiązania architektoniczne i doceniła aranżację wspólnej przestrzeni  przeznaczonej dla lokatorów Krakowskiego Parku Technologicznego. Bardzo dziękujemy!

więcejzwiń

Przypomnijmy, że autorem projektu jest Aleksander Mirek z firmy Kontrapunkt V-Projekt.

zwiń

28/06/2016

Agencja Rozwoju Przemysłu spotyka się z firmami w KPT

Wczoraj w Krakowskim Parku Technologicznym gościliśmy Michała Szaniawskiego, prezesa ARP oraz Bartosza Sokolińskiego Dyrektora  Biura Rozwoju i Innowacji ARP oraz przedstawicieli firm Reality Games, Dr Omnibus, Husarion, HGInteligence, Gym Manager i SmartShack. Spotkanie miało na celu nawiązanie współpracy w zakresie wsparcia małych i mikro przedsiębiorstw, ze szczególnym uwzględnienia branży gier. Każda z firm miała okazję do prezentacji swojej działalności, potem wywiązała się rozmowa i dyskusja dotycząca ewentualnych wspólnych projektów.

więcejzwiń
Agencja Rozwoju Przemysłu spotyka się z firmami w KPT

W spotkaniu wzięli udział Wojciech Przybylski, prezes zarządu KPT, Krzysztof Krzysztofiak, dyrektor działu parku technologicznego, Sonia Wojciechowska, koordynator projektów związanych z branżą gier oraz Bartosz Józefowski, koordynator inkubatora technologicznego KPT.

zwiń

Zatorskie firmy rozwijają się w strefie 24/06/2016

Zatorskie firmy rozwijają się w strefie

Słynna już w całej Małopolsce specjalna strefa ekonomiczna w Zatorze służy rozwojowi kolejnych przedsiębiorstw. Zarząd KPT wydał właśnie kolejne zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej dla pana Krzysztofa Góralczyka prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą FILL. Jest to już drugie zezwolenie strefowe wydane temu przedsiębiorcy. Firma produkuje rolety i żaluzje. Nowa inwestycja będzie poległa na rozbudowie istniejącego zakładu. Powstanie co najmniej 25 nowych miejsc pracy. Przedsiębiorca zadeklarował wydanie 2,5 mln zł.

więcejzwiń

Zator jest przykładem gminy, która błyskotliwie planuje oraz rzetelnie realizuje swoje założenia rozwojowe. Dużo się w Polsce mówi o zrównoważonym rozwoju, ale niewielu samorządom udaje się tę ideę prowadzać w życie. Zatorowi udało się znaleźć skuteczny sposób na znalezienie balansu pomiędzy rozwojem gospodarczym, dbałością o środowisko naturalne oraz jakością życia mieszkańców. Ale wszystko zaczęło się od gospodarki. Zator postawił na stworzenie dobrych warunków do inwestowania dla małych i średnich przedsiębiorców. Wspólnie z Krakowskim Parkiem Technologicznym została tam utworzona strefa aktywności gospodarczej objęta statusem specjalnej strefy ekonomicznej (2009 r.). Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę. Polskie, lokalnie działające firmy, które zdobyły doświadczenia oraz kapitał, szukały dogodnych możliwości rozwoju. Gmina Zator oraz Krakowski Park Technologiczny wyszły naprzeciw oczekiwaniom firm z okolic Andrychowa, Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej i stworzyły takie możliwości. Dzisiaj w Zatorze zainwestowało już 19 firm. KPT wydał im 26 zezwoleń. Kolejni inwestorzy stoją w kolejce. Gmina zyskuje coraz większe przychody z PITu oraz podatku od nieruchomości i może inwestować w projekty poprawiające jakość życia mieszkańców oraz środowisko naturalne.

Cieszymy się, że działania Krakowskiego Parku Technologicznego stają się przyczynkiem do sukcesów małopolskich gmin.

zwiń

16/06/2016

Impact’16

Od wczoraj trwa w Krakowie trwa kongres nowej gospodarki Impact’16 4.0 Economy, który porusza tematy kluczowych wyzwań i szans związanych z rozwojem przedsiębiorczości, innowacji i cyfryzacji, będących fundamentem nowoczesnej gospodarki. Wczoraj, wicepremierzy Mateusz Morawiecki i Jarosław Gowin zaprezentowali założenia rozpoczynającego się programu Start In Poland, czyli kompleksowego zestawu instrumentów wsparcia dla polskich start-upów na każdym etapie ich rozwoju. Program ma zjednoczyć rozproszone do tej pory instytucje wspierające przedsiębiorców. W jego ramach ma powstać także Polski Fundusz Rozwoju.

więcejzwiń
Impact’16

Start in Poland zakłada także unię pomiędzy małymi i dużymi przedsiębiorstwami oraz pomiędzy nauką i gospodarką. Krakowski Park Technologiczny jest partnerem wydarzenia. Dzisiaj, jeden z paneli poświęconych komercjalizacji, poprowadzi Wojciech Przybylski, prezes zarządu KPT.

zwiń

Beacon Valley w KPT 13/06/2016

Beacon Valley w KPT

Za nami kolejny pracowity weekend. Tym razem gościliśmy BeaconValley Conference & Hackaton w tym roku skupiony wokół Internetu Rzeczy. Celem było stworzenie aplikacji wykorzystującej urządzenia BLE w jednym z 3 streamów: LOCATE, MOVE, FREESTYLE. Zwycięzcy to Stolen Bike, Mahumito, Magic Books & Gymmy. Wydarzenie było też okazją do spotkania z ekspertami i prezentacji systemów uznanych firm branży IoT.

07/06/2016

Jak prowadzić działalność gospodarczą w USA?

Zapraszamy na seminarium zorganizowane we współpracy z amerykańską kancelarią Miller Canfield z Chicago, które odbędzie się 16 czerwca w godz. 11-13.00 w Krakowskim Parku Technologicznym. Seminarium będzie okazją do zapoznania się z zasadami prowadzenia działalności gospodarczej w Stanach Zjednoczonych. Zostaną poruszone następujące tematy:

– eksport towarów do USA: jego modele, obowiązki dla polskiego eksportera;

– eksport własności intelektualnej do USA: zawarcie umowy licencyjnej z amerykańskim licencjobiorcą, na co należy zwrócić uwagę;  

więcejzwiń
Jak prowadzić działalność gospodarczą w USA?

– nawiązanie współpracy z agentem i dystrybutorem na terenie USA: różnice, konsekwencje prawne, wymogi;

– założenie spółki zależnej w USA: wybór właściwego modelu, struktura, podstawowe różnice w porównaniu ze spółkami polskimi;

– uwagi praktyczne rozszerzenia działalności na Stany Zjednoczone: wybór najkorzystniejszego stanu, wiza, założenia konta bankowego;

– konsekwencje podatkowe ekspansji na teren USA;

– start-upy: modele pozyskania finansowania w USA, wymogi prawne.

Wstęp na spotkanie jest wolny. Bardzo prosimy o potwierdzenie obecności do dn. 15.06.16 na adres: jbielawski@kpt.krakow.pl

Zapraszamy!

zwiń

Kontakt