zamknij menu

Wydarzenia

Pitching Fight ClubKrakJamDigital Dragons
18.12.201726-28.01.201821-22.05.2018
Nabór otwarty na dofinansowanie wyjazdu studyjnego do Berlina 05/12/2017

Nabór otwarty na dofinansowanie wyjazdu studyjnego do Berlina

Krakowski Park Technologiczny organizuje wyjazd studyjny na European Film Market przeznaczony dla małych i średnich firm z Małopolski. Termin zgłoszeń: 19 grudnia.

 

Krakowski Park Technologiczny w ramach projektu „Kreatywna Małopolska” ogłasza nabór otwarty dla przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw działających w branży filmowej na dofinansowanie wyjazdu studyjnego na European Film Market 2018 w Berlinie. Aplikować mogą przedstawiciele firm, które mają siedzibę lub oddział/filię na terenie województwa małopolskiego.

więcejzwiń

Termin wyjazdu: 17-22 lutego 2018

Liczba miejsc: 4

Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 19 grudnia o godz. 12:00.

 

Aby się zgłosić należy wysłać wypełniony formularz na adres: mbledowska@kpt.krakow.pl.

Regulamin, formularz zgłoszeniowy i pełna dokumentacja są dostępne na stronie: www.kpt.krakow.pl/kreatywna-malopolska

zwiń

30/11/2017

Dzieje się w krakowskiej strefie

W ostatnim czasie Krakowski Park Technologiczny wydał dwa zezwolenia na działalność w specjalnej strefie ekonomicznej. Nową inwestycję w Zatorze przeprowadzi Labra Sp. z o.o. Ta działająca od 2010 roku rodzinna firma zajmuje się projektowaniem oraz produkcją nowoczesnych opraw oświetleniowych. Przedmiotem inwestycji w zatorskiej podstrefie  będzie wybudowanie nowego zakładu produkcyjnego obejmującego halę produkcyjną oraz budynek biurowo-administracyjny. Przewidywany całkowity koszt inwestycji wyniesie 4,5 mln zł.

więcejzwiń
Dzieje się w krakowskiej strefie

Reinwestycję w Niepołomicach przeprowadzi spółka FoodCare, która za kwotę niemal 35 milionów zł zamierza wyposażyć istniejący zakład w nowoczesne linie  umożliwiające zwiększenie mocy produkcyjnych niepołomickiego zakładu. Jest to 4 zezwolenie wydane spółce przez Krakowski Park Technologiczny. Dotychczas firma zainwestowała w strefie ponad 76 mln zł.

 

Od początku roku Krakowski Park Technologiczny wydał 17 zezwoleń na działalność w specjalnej strefie ekonomicznej.

zwiń

Rzetelni dla biznesu 25/11/2017

Rzetelni dla biznesu

Miło nam poinformować, że Krakowski Park Technologiczny został laureatem nagrody „Rzetelni dla biznesu” za nowe spojrzenie na biznes, które od 20 lat wspiera rozwój gospodarczy Małopolski. Nagroda została przyznana na wniosek Wojewody Małopolskiego. Dziękujemy!

 

Już po raz siódmy wręczone zostały nagrody dla Laureatów Programu „Sylwetki i Marki Polskiej Gospodarki”. Do zaszczytnego grona nagrodzonych dołączyli Laureaci Programu „Sylwetki i Marki Polskiego Samorządu”.

24 listopada w Sangate Hotel Airport w Warszawie odbyła się Wielka Gala „Sylwetki i Marki Polskiej Gospodarki”. Uroczystość poprowadzili Dorota Gardias oraz Krzysztof Ibisz. Zgromadzonych gości powitał gospodarz wieczoru Pan Robert Składowski – Prezes Ogólnopolskiej Federacji Przedsiębiorców i Pracodawców Przedsiębiorcy.pl, który pogratulował obecnym ich sukcesów oraz podkreślił zaangażowanie Federacji w działania na rzecz promowania polskiej przedsiębiorczości.

 

więcejzwiń

Słowa uznania i gratulacje Laureatom przekazał również Pan Janusz Pietkiewicz – Wiceprezydent Pracodawców RP.

W tym roku Rada Programowa, w skład której weszli przedstawiciele patronów honorowych,  instytucji współpracujących oraz organizatorów, po wnikliwej ocenie i zgodnie z przyjętą procedurą, wyłoniła Laureatów Programów:

Sylwetki i Marki Polskiej Gospodarki – inicjatywy,  której celem jest kreowanie i umacnianie etycznych norm oraz standardów w czterech obszarach: przedsiębiorczości, samorządu, instytucji oraz w ochronie zdrowia. W ramach Programu przyznawany jest tytuł „Rekomendowana Marka Polskiej Gospodarki” oraz realizowane są Projekty: „Rzetelni”, „Liderzy Polskiej Gospodarki” oraz „Diamenty Polskiej Gospodarki”.

Sylwetki i Marki Polskiego Samorządu – programu, którego celem jest budowanie i umacnianie pozycji polskich samorządów oraz promowanie i pokazywanie ich rozwoju, a także dokonań na poszczególnych płaszczyznach działalności, mających wpływ na atrakcyjność regionu. Program pomaga samorządom w kreowaniu pozytywnego wizerunku, w budowaniu silnej marki oraz przewagi konkurencyjnej nad innymi samorządami.

 

Już od siedmiu lat na wniosek urzędów marszałkowskich i wojewódzkich oraz na wniosek Prezydium Przedsiębiorcy.pl oraz Zarządu Mazowieckiego Zrzeszenia Handlu Przemysłu i Usług przyznawane są nagrody „Rzetelni dla Biznesu” – dla osób, podmiotów, organizacji zasłużonych dla rozwoju przedsiębiorczości. Statuetki i dyplomy uznania Laureaci odebrali z rąk Pana Marka Szczepanika – Członka Zarządu Województwa Świętokrzyskiego oraz Piotra Podgórskiego – Wiceprezesa Federacji Przedsiębiorcy.pl

zwiń

13/11/2017

Ruszyła 2. edycja programu KPT ScaleUp

Krakowski Park Technologiczny wybrał uczestników 2. edycji programu akceleracyjnego w obszarze Industry 4.0 i smart city. Przez następne 3 miesiące 12 startupów będzie pracować nad „przyspieszeniem” swoich biznesów z uznanymi ekspertami i dużymi przedsiębiorstwami. Z KPT ScaleUp współpracuje już 13 dużych firm, które są potencjalnym poligonem doświadczalnym dla nowych rozwiązań. Przez cały czas trwania programu uczestnicy mają otwarte drzwi do takich przedsiębiorstw jak Kraków Airport, EC Grupa, ASTOR, Budimex, ES-SYSTEM, Fideltronik, Oknoplast, Protech, Radionika, Siemens, Supersnow, Syntaj czy Woodward.

Poza wsparciem partnerów i doradztwem ekspertów, startupy mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości do 200 000 zł.

więcejzwiń
Ruszyła 2. edycja programu KPT ScaleUp

Nie potwierdziły się obawy, że po pierwszych rundach akceleracyjnych w Polsce zmniejszy się podaż dobrych projektów. Przeciwnie, w puli blisko 100 zgłoszeń, jakie wpłynęły do nas tym razem, było naprawdę sporo świetnie przygotowanych startupów – mówi Bartosz Józefowski koordynujący program.

 

Uczestnicy 2. edycji:

Amage Systems: oferuje system informatyczny do operacyjnego zarządzania inwestycjami przemysłowymi. Produkt dedykowany jest dla generalnych wykonawców, kontraktorów EPC oraz firm instalacyjnych i pozwala na bieżącą kontrolę prac na budowie i równoczesne tworzenie dokumentacji. 

Cervi Robotics: oferuje Drone Nest, który jest pierwszym na świecie autonomicznym garażem dla dronów przemysłowych. Produkt pozwala na przechowywanie maszyn w trudnych warunkach atmosferycznych, autonomiczną wymianę akumulatorów, zdalne sterowanie oraz wymianę zebranych przez drona danych z chmurą. 

GetAnna: oferuje produkt usprawniający proces sprzedaży w branży nieruchomości. Sztuczna inteligencja o imieniu Anna, wspierana przez pracowników, odpowiada na wszystkie zapytania pochodzące z formularzy kontaktowych do 5 minut, zwiększając tym samym szanse konwersji nawet 21-krotnie. 

Insignes Labs: oferuje materiał antymikrobiotyczny przeznaczony do ochrony produktów z tworzyw sztucznych, farb i silikonów. Materiały uszlachetnione dodatkiem uzyskują nową jakość oraz funkcjonalność, która pozwala na dłuższe zachowanie higieny i estetyki finalnych produktów. 

IOT System: oferuje produkt o nazwie Movstat, dedykowany dla zarządców miejsc publicznych (np. lotnisk, sklepów, dworców, budynków administracji publicznej). System analizuje anonimowe dane pochodzące z kamer video, dostarczając na ich podstawie informacji na temat ilości osób, ich zachowań i sposobu poruszania się np. na terenie lotniska.

Locky: oferuje produkt umożliwiający zdalną kontrolę zamknięcia zamka w drzwiach. To niewielkie urządzenie nakładane na klucz sprawia, że informacja o stanie zamka (np. próbie jego otwarcia czy pozostawieniu w nim klucza) dostępna jest w telefonie użytkownika.

Optical Electronics: produkuje inteligentne lampy, które pozwalają na znaczącą redukuję kosztów zużycia energii elektrycznej. Oprawy, dzięki innowacyjnym sensorom, maksymalnie wykorzystują światło naturalne, płynnie uzupełniając je do wybranej, najbardziej korzystnej ilości luksów.

QuickerSim: oferuje oprogramowanie do komputerowych obliczeń przepływu płynów i ciepła (CFD), dedykowane dla firm inżynierskich i uczelni. Produkt pozwala wielokrotnie przyspieszyć proces projektowania i obniżyć jego koszty. Narzędzie jest zintegrowane z MATLABem.

Shapespark: oferuje rozwiązanie dla firm prezentujących klientom wizualizacje swoich produktów, np. budynków, wnętrz, mebli czy oświetlenia. Aplikacja służy do tworzenia realistycznych, interaktywnych wizualizacji 3D oraz ich prezentacji w przeglądarce (bez konieczności instalacji dodatkowego oprogramowania) i w wirtualnej rzeczywistości.

Smart Schedules: informuje pasażerów o rzeczywistym czasie odjazdu autobusów i tramwajów, bazując na aktualnym położeniu pojazdów (sygnał GPS) oraz natężeniu ruchu. Dane na temat najszybszych połączeń między wybranymi miejscami dostępne są w Google Maps, dzięki czemu nie potrzeba instalacji dodatkowej aplikacji. Usługa dedykowana jest dla miast i operatorów transportu publicznego.

TMA Labs: koncentruje się na automatyzacji procesu produkcji okien. TMA Labs wykonuje projekty i finalne maszyny do obróbki profili okiennych oraz integruje je z istniejącymi liniami produkcyjnymi.

ZEME Technologies: rozwija platformę dedykowaną dla wytwórców i odbiorców odpadów. ZEME przejmuje od klientów przemysłowych całość zadań związanych z gospodarką odpadami – od porównywania cen, przez nadzorowanie odbiorców, po rozliczenia z recyklerami.

zwiń

Literatura kluczem do wrót wyobraźni. Jak dobrą historię zmienić w ciekawą grę komputerową 06/11/2017

Literatura kluczem do wrót wyobraźni. Jak dobrą historię zmienić w ciekawą grę komputerową

W sobotę ostatni raz gościliśmy krakowską młodzież na Warsztatach tworzenia scenariuszy do gier komputerowych. Najlepsi specjaliści z branży gier poprowadzili darmowe warsztaty z zakresu tworzenia scenariuszy do gier komputerowych dla młodzieży. Warsztatom towarzyszył także konkurs „I Ty możesz zostać autorem scenariusza gry komputerowej”. Praktyczną wiedzę z zakresu tworzenia scenariuszy młodzież wykorzysta teraz do stworzenia swojego własnego projektu ocenianego przez komisję konkursową. Do 17 listopada można wysłać pracę i zgłoszenie do konkursu na najlepszy scenariusz gry komputerowej.

więcejzwiń

Szczegóły w REGULAMINIE: http://www.biblioteka.krakow.pl/6994-2/

Dziękujemy partnerom projektu za wsparcie i pomoc przy organizacji!

Biblioteka.Kraków, CI Games, Techland Wydawnictwo i 11 bit studios, Home Net Games

zwiń

16/10/2017

Pitching Fight Club vol. 2

Jeszcze do 19 października można zgłaszać swoje pomysły do Pitching Fight Club. Tego dnia o godz. 18.30 spotkamy się w Klubie Studenckim zaUEK, gdzie każdy będzie mół przedstawić swoją prezentację pomysłu/startupu w 3 minuty!  Można także wziąć udział w Pitching Fight Club jako publiczność. Po części konkursowej będzie też czas na spotkanie i rozmowę w startupowym środowisku. Niezależnie od formy udziału w PFC wstęp jest bezpłatny. Wystąpienia oceniają jurorzy – eksperci z praktycznym doświadczeniem biznesowym, ze startupowymi korzeniami, czasem nawet inwestorzy.

 

Pitching Fight Club to cykl wydarzeń organizowanych przez Inkubator Technologiczny Krakowskiego Parku Technologicznego. PFC w roku 2017 organizowane są wspólnie z Województwem Małopolskim, które jest głównym partnerem wydarzenia i współfinansuje je.

Dla kogo?

Zapraszamy przedstawicieli środowiska startupów. Czuć się zaproszony może każdy, kto już prowadzi własny biznes lub kto dopiero zamierza zostać przedsiębiorcą. Liczy się pomysł na projekt oraz sposób jego przedstawienia. Zapraszamy starych wyjadaczy startupowych oraz debiutantów, doświadczonych przedsiębiorców i studentów. Zachęcamy także do uczestnictwa również w charakterze publiczności – wydarzenie ma charakter otwarty, lekki, twórczy i przyjemny.

 

 

więcejzwiń

Po co?

Pitching Fight Club to okazja dla przedsiębiorców, żeby sprawdzić się w występach przed publicznością i sprawdzić, czy biznes jest dobrze oceniany przez kogoś więcej niż przez właściciela. To możliwość zobaczenia jak o swoich pomysłach opowiadają inni i zainspirowania się. To szansa na znalezienie partnerów biznesowych – wśród uczestników konkursu, publiczności, jurorów.

 

Zgłoszenia: http://goo.gl/1FEbos

zwiń

Nagrody 20-lecia Krakowskiego Parku Technologicznego 09/10/2017

Nagrody 20-lecia Krakowskiego Parku Technologicznego

Miło nam poinformować, że nagrody Krakowskiego Parku Technologicznego z okazji odbywającego się pod hasłem NonStop Future, 20-lecia działalności spółki otrzymały:

Comarch S.A.

To m.in. dzięki tej firmie, Kraków dzisiaj jest postrzegany na świecie jako jedno z najlepszych miejsc do lokowania nowoczesnych inwestycji opartych na wiedzy. Ta działająca na całym świecie – w szeroko rozumianym sektorze IT –  spółka,  jest najlepszą biznesową wizytówką Krakowa.

Jednocześnie może być przykładem dla wszystkich startup-ów. Bowiem spółka ma swoje korzenie w środowisku akademickim, czyli  wyrosła  z uczelni, niemal w przysłowiowym garażu, by po 24 latach działalności,  stać się globalną marką. Pierwsze zezwolenie w krakowskiej specjalnej strefie ekonomicznej Comarch otrzymał w 1998 r. Było to drugie zezwolenie wydane przez KPT. Od tamtej pory działalność spółki jest ściśle związana z funkcjonowaniem w strefie.

więcejzwiń

Valeo Autosystemy sp. z o.o.

W ciągu tych 21 lat obecności w naszym regionie  firma przeszła bardzo ciekawą drogę transformacji, która doprowadziła do obecnego sukcesu i wygrywania kolejnych projektów  inwestycyjnych w ramach działającej na całym świecie grupy.

Firma działa w dwóch lokalizacjach: w Chrzanowie i Skawinie. Jest doskonałym przykładem rozwoju gospodarczego Małopolski, gdzie nowoczesny przemysł we współpracy z uczelniami wyższymi, tworzy własne centrum badawczo – rozwojowe, w którym pracuje się nad nowoczesnymi rozwiązaniami implementowanymi bezpośrednio w prowadzonych fabrykach. A należy dodać, że pracuje w nich przeszło 100 nowoczesnych linii produkcyjnych.

Firma działa w branży motoryzacyjnej, która ma coraz większy udział w tworzeniu małopolskiego PKB.

Należy podkreślić, że w ramach specjalnej strefy ekonomicznej pracuje tam już ponad  4,5 tys. pracowników, a  nakłady inwestycyjne zadeklarowane w ramach wydanych przez KPT zezwoleń sięgnęły już 660 mln zł.

Synerise S.A.

W ciągu 4 lat, działająca w Krakowskim Parku Technologicznym firma Synerise, dokonała potężnego wysiłku rozwojowego: od niewielkiego start-upu do dużego, stabilnego przedsiębiorstwa, zdolnego nie tylko pozyskiwać inwestorów, ale przede wszystkim kolejnych klientów, w dodatku w najtrudniejszym, najbardziej prestiżowym segmencie: enterprise. Wszystko to dzięki zespołowi świetnych specjalistów, którym praca pali się w rękach. Spółka, przy wsparciu Funduszu Zalążkowego KPT, a później również Satus Venture zbudowała spektakularnie innowacyjną usługę z dziedziny marketing automation.

Gmina Niepołomice

Niepołomice to gmina, która wyznaczyła kierunek rozwoju dla innych stref przemysłowych nie tylko w regionie, ale w całej Polsce. Pokazała jak ważna jest rola jednostek samorządu terytorialnego, w procesie przyciągania inwestycji. Przez przedsiębiorców jest uważana za wspaniałego, rozumiejącego ich potrzeby partnera biznesowego. Dba nie tylko o inwestorów, ale także o interesy mieszkańców oraz  zrównoważony rozwój miasta i gminy.

Nasze pierwsze kontakty rozpoczęły się w 2001 r., a pierwszy wspólny sukces polegający na ulokowaniu w  strefie niemieckiej firmy MAN, odnieśliśmy w 2005 r. Dzisiaj jest to największa podstrefa przemysłowa w Małopolsce i równocześnie największa podstrefa Krakowskiego Parku Technologicznego.

zwiń

12/09/2017

NonStop FUTURE – 20-lecie KPT

Jesienią tego roku mija 20 lat od powołania  „Centrum Zaawansowanych Technologii Sp. z o.o. Krakowski Park Technologiczny Specjalna Strefa Ekonomiczna”. Tak brzmiała pierwsza pełna nazwa spółki. Rozporządzenie powołujące krakowską strefę  nosiło datę 14 października 1997 roku.  Przypomnijmy, że 1997 rok – gdy spółka się konstytuowała – był czasem gwałtownych przemian gospodarczych. W Krakowie i regionie upadały fabryki, a ludzie tracili pracę martwiąc się o niepewną przyszłość.  Pomimo tego,  nie brakowało wówczas entuzjazmu dla przemian, które miały zbudować nowy wymiar gospodarczy w naszym mieście oraz województwie. Krakowski Park Technologiczny miał stać się jednym z narzędzi tych zmian. Mieliśmy kreować nowoczesną gospodarkę Małopolski.

Po dwudziestu latach doświadczeń, przemianach, które zaszły w otaczającym nas świecie wiemy, że naszą rolą jest wyprzedzanie rzeczywistości, że zawsze musimy być krok przed. Nie ma rozwoju bez zmiany, a czas bardzo przyspieszył i w zaawansowanej gospodarce przyszłość stała się teraźniejszością. Mamy poczucie, że dobrze nasz czas wykorzystaliśmy, a dowody na to znajdujemy każdego dnia.

NonStop Future – to nasz manifest na kolejne lata.

 

Szczegółowy program

NonStop FUTURE  – 20-lecie KPT
Polska strefą inwestycyjną 07/09/2017

Polska strefą inwestycyjną

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wczoraj w Krynicy program „Polska strefa inwestycji”, który wyznacza zupełnie nowe ramy wsparcia inwestycji w Polsce. Krakowski Park Technologiczny propozycje tych zmian wita z dużymi nadziejami.

Zmiana stwarza nowe możliwości dla Małopolski i KPT, ponieważ nie będzie już długiej i żmudnej procedury poszerzania strefy. W Małopolsce brakuje zasobów gruntów publicznych i wiele inwestycji było i będzie realizowanych na gruntach prywatnych właścicieli – mówi Małgorzata Popławska, wiceprezes KPT.

Krakowski Park Technologiczny był jedną ze spółek zarządzających, które najczęściej wnioskowały o ustanowienie strefy na gruntach prywatnych, a ta procedura była szczególnie długotrwała i trudna do przeprowadzenia.

więcejzwiń

Rzeczywiście obecne przepisy dot.  obejmowania gruntów prywatnych granicami SSE były dość czasochłonne i opóźniały wiele inwestycji. W świetle nowych planów procedura będzie znacznie szybsza i mniej skomplikowana. Wytyczenie granic działania poszczególnych spółek strefowych wyeliminuje wewnętrzną konkurencję między tymi podmiotami i nakreśli jasne granice działania. Tak więc możliwość ubiegania się o pomoc w całej Polsce, bez tworzenia wydzielonych stref z punktu widzenia KPT jest krokiem w dobrym kierunku. – dodaje Popławska.

Istotne jest także to, że spółki strefowe mają w większym stopniu angażować się w proces obsługi inwestora, który nie będzie się ograniczał już tylko do obsługi zezwolenia. Już obecnie KPT wraz Urzędem Marszałkowskim i Małopolską Agencją Rozwoju Regionalnego prowadzi centrum obsługi inwestora (CeBiM), więc w tym zakresie będzie to upowszechnienie tego modelu działania.  Spółki strefowe nadal będą odpowiedzialne za wydawanie zezwoleń i ich kontrolę, więc tu ich rola się nie zmienia.

Nowością są kryteria otrzymywania zezwolenia, które teraz będą zależeć od: nakładów inwestycyjnych, jakości inwestycji oraz lokalizacji. Nie do końca wiemy jak nowe kryteria jakościowe zadziałają w praktyce, ale są one na pewno czytelnym sygnałem, że chcemy wspierać inwestycje o wyższej wartości dodanej. Dobrym pomysłem jest znaczne obniżenie progów dla MŚP, bo daje większe szanse, że będą one mogły także korzystać z pomocy strefowej.

 

Polska Strefa Inwestycji – prezentacja

 

zwiń

07/09/2017

Nowe firmy w zarządzanej przez KPT strefie

Do krakowskiej strefy wchodzą dwie nowe, zagraniczne firmy. Na nowy projekt inwestycyjny w Niepołomicach zdecydowała się działająca tam spółka Pratt & Whitney Tubes, która zainwestuje minimum 20 mln zł w rozbudowę i wyposażenie zakładu.  Inwestycja zostanie przeprowadzona na należącej do spółki nieruchomości o powierzchni 2,3 ha, która została objęta statusem strefy na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 czerwca tego roku.

W Krakowie natomiast nową inwestycję zadeklarowała Akamai Technologies Poland – jedna ze spółek Grupy Akamai – światowego lidera w dostawie usług w chmurze do optymalizacji  zabezpieczania treści oraz biznesowych aplikacji online. Akamai utworzy do 2019 roku 150 nowych miejsc pracy i utrzyma je przez co najmniej 5 lat.

więcejzwiń
Nowe firmy w zarządzanej przez KPT strefie

W tym roku zarząd KPT wydał już 14 zezwoleń upoważniających firmy do korzystania ze zwolnień podatkowych w związku z inwestycjami na obszarze specjalnej strefy ekonomicznej.

zwiń

20-lecie Krakowskiego Parku Technologicznego
Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki temu staje się łatwiejsza w obsłudze.