zamknij menu

Wydarzenia

Pitching Fight ClubPAMIPitching Fight ClubDigital Dragons
19.10.201717-18.11.2017grudzień 201721-22.05.2018
16/10/2017

Pitching Fight Club vol. 2

Jeszcze do 19 października można zgłaszać swoje pomysły do Pitching Fight Club. Tego dnia o godz. 18.30 spotkamy się w Klubie Studenckim zaUEK, gdzie każdy będzie mół przedstawić swoją prezentację pomysłu/startupu w 3 minuty!  Można także wziąć udział w Pitching Fight Club jako publiczność. Po części konkursowej będzie też czas na spotkanie i rozmowę w startupowym środowisku. Niezależnie od formy udziału w PFC wstęp jest bezpłatny. Wystąpienia oceniają jurorzy – eksperci z praktycznym doświadczeniem biznesowym, ze startupowymi korzeniami, czasem nawet inwestorzy.

 

Pitching Fight Club to cykl wydarzeń organizowanych przez Inkubator Technologiczny Krakowskiego Parku Technologicznego. PFC w roku 2017 organizowane są wspólnie z Województwem Małopolskim, które jest głównym partnerem wydarzenia i współfinansuje je.

Dla kogo?

Zapraszamy przedstawicieli środowiska startupów. Czuć się zaproszony może każdy, kto już prowadzi własny biznes lub kto dopiero zamierza zostać przedsiębiorcą. Liczy się pomysł na projekt oraz sposób jego przedstawienia. Zapraszamy starych wyjadaczy startupowych oraz debiutantów, doświadczonych przedsiębiorców i studentów. Zachęcamy także do uczestnictwa również w charakterze publiczności – wydarzenie ma charakter otwarty, lekki, twórczy i przyjemny.

 

 

więcejzwiń

Po co?

Pitching Fight Club to okazja dla przedsiębiorców, żeby sprawdzić się w występach przed publicznością i sprawdzić, czy biznes jest dobrze oceniany przez kogoś więcej niż przez właściciela. To możliwość zobaczenia jak o swoich pomysłach opowiadają inni i zainspirowania się. To szansa na znalezienie partnerów biznesowych – wśród uczestników konkursu, publiczności, jurorów.

 

Zgłoszenia: http://goo.gl/1FEbos

zwiń

09/10/2017

Nagrody 20-lecia Krakowskiego Parku Technologicznego

Miło nam poinformować, że nagrody Krakowskiego Parku Technologicznego z okazji odbywającego się pod hasłem NonStop Future, 20-lecia działalności spółki otrzymały:

Comarch S.A.

To m.in. dzięki tej firmie, Kraków dzisiaj jest postrzegany na świecie jako jedno z najlepszych miejsc do lokowania nowoczesnych inwestycji opartych na wiedzy. Ta działająca na całym świecie – w szeroko rozumianym sektorze IT –  spółka,  jest najlepszą biznesową wizytówką Krakowa.

Jednocześnie może być przykładem dla wszystkich startup-ów. Bowiem spółka ma swoje korzenie w środowisku akademickim, czyli  wyrosła  z uczelni, niemal w przysłowiowym garażu, by po 24 latach działalności,  stać się globalną marką. Pierwsze zezwolenie w krakowskiej specjalnej strefie ekonomicznej Comarch otrzymał w 1998 r. Było to drugie zezwolenie wydane przez KPT. Od tamtej pory działalność spółki jest ściśle związana z funkcjonowaniem w strefie.

więcejzwiń
Nagrody 20-lecia Krakowskiego Parku Technologicznego

Valeo Autosystemy sp. z o.o.

W ciągu tych 21 lat obecności w naszym regionie  firma przeszła bardzo ciekawą drogę transformacji, która doprowadziła do obecnego sukcesu i wygrywania kolejnych projektów  inwestycyjnych w ramach działającej na całym świecie grupy.

Firma działa w dwóch lokalizacjach: w Chrzanowie i Skawinie. Jest doskonałym przykładem rozwoju gospodarczego Małopolski, gdzie nowoczesny przemysł we współpracy z uczelniami wyższymi, tworzy własne centrum badawczo – rozwojowe, w którym pracuje się nad nowoczesnymi rozwiązaniami implementowanymi bezpośrednio w prowadzonych fabrykach. A należy dodać, że pracuje w nich przeszło 100 nowoczesnych linii produkcyjnych.

Firma działa w branży motoryzacyjnej, która ma coraz większy udział w tworzeniu małopolskiego PKB.

Należy podkreślić, że w ramach specjalnej strefy ekonomicznej pracuje tam już ponad  4,5 tys. pracowników, a  nakłady inwestycyjne zadeklarowane w ramach wydanych przez KPT zezwoleń sięgnęły już 660 mln zł.

Synerise S.A.

W ciągu 4 lat, działająca w Krakowskim Parku Technologicznym firma Synerise, dokonała potężnego wysiłku rozwojowego: od niewielkiego start-upu do dużego, stabilnego przedsiębiorstwa, zdolnego nie tylko pozyskiwać inwestorów, ale przede wszystkim kolejnych klientów, w dodatku w najtrudniejszym, najbardziej prestiżowym segmencie: enterprise. Wszystko to dzięki zespołowi świetnych specjalistów, którym praca pali się w rękach. Spółka, przy wsparciu Funduszu Zalążkowego KPT, a później również Satus Venture zbudowała spektakularnie innowacyjną usługę z dziedziny marketing automation.

Gmina Niepołomice

Niepołomice to gmina, która wyznaczyła kierunek rozwoju dla innych stref przemysłowych nie tylko w regionie, ale w całej Polsce. Pokazała jak ważna jest rola jednostek samorządu terytorialnego, w procesie przyciągania inwestycji. Przez przedsiębiorców jest uważana za wspaniałego, rozumiejącego ich potrzeby partnera biznesowego. Dba nie tylko o inwestorów, ale także o interesy mieszkańców oraz  zrównoważony rozwój miasta i gminy.

Nasze pierwsze kontakty rozpoczęły się w 2001 r., a pierwszy wspólny sukces polegający na ulokowaniu w  strefie niemieckiej firmy MAN, odnieśliśmy w 2005 r. Dzisiaj jest to największa podstrefa przemysłowa w Małopolsce i równocześnie największa podstrefa Krakowskiego Parku Technologicznego.

zwiń

NonStop FUTURE  – 20-lecie KPT 12/09/2017

NonStop FUTURE – 20-lecie KPT

Jesienią tego roku mija 20 lat od powołania  „Centrum Zaawansowanych Technologii Sp. z o.o. Krakowski Park Technologiczny Specjalna Strefa Ekonomiczna”. Tak brzmiała pierwsza pełna nazwa spółki. Rozporządzenie powołujące krakowską strefę  nosiło datę 14 października 1997 roku.  Przypomnijmy, że 1997 rok – gdy spółka się konstytuowała – był czasem gwałtownych przemian gospodarczych. W Krakowie i regionie upadały fabryki, a ludzie tracili pracę martwiąc się o niepewną przyszłość.  Pomimo tego,  nie brakowało wówczas entuzjazmu dla przemian, które miały zbudować nowy wymiar gospodarczy w naszym mieście oraz województwie. Krakowski Park Technologiczny miał stać się jednym z narzędzi tych zmian. Mieliśmy kreować nowoczesną gospodarkę Małopolski.

Po dwudziestu latach doświadczeń, przemianach, które zaszły w otaczającym nas świecie wiemy, że naszą rolą jest wyprzedzanie rzeczywistości, że zawsze musimy być krok przed. Nie ma rozwoju bez zmiany, a czas bardzo przyspieszył i w zaawansowanej gospodarce przyszłość stała się teraźniejszością. Mamy poczucie, że dobrze nasz czas wykorzystaliśmy, a dowody na to znajdujemy każdego dnia.

NonStop Future – to nasz manifest na kolejne lata.

 

Szczegółowy program

07/09/2017

Polska strefą inwestycyjną

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wczoraj w Krynicy program „Polska strefa inwestycji”, który wyznacza zupełnie nowe ramy wsparcia inwestycji w Polsce. Krakowski Park Technologiczny propozycje tych zmian wita z dużymi nadziejami.

Zmiana stwarza nowe możliwości dla Małopolski i KPT, ponieważ nie będzie już długiej i żmudnej procedury poszerzania strefy. W Małopolsce brakuje zasobów gruntów publicznych i wiele inwestycji było i będzie realizowanych na gruntach prywatnych właścicieli – mówi Małgorzata Popławska, wiceprezes KPT.

Krakowski Park Technologiczny był jedną ze spółek zarządzających, które najczęściej wnioskowały o ustanowienie strefy na gruntach prywatnych, a ta procedura była szczególnie długotrwała i trudna do przeprowadzenia.

więcejzwiń
Polska strefą inwestycyjną

Rzeczywiście obecne przepisy dot.  obejmowania gruntów prywatnych granicami SSE były dość czasochłonne i opóźniały wiele inwestycji. W świetle nowych planów procedura będzie znacznie szybsza i mniej skomplikowana. Wytyczenie granic działania poszczególnych spółek strefowych wyeliminuje wewnętrzną konkurencję między tymi podmiotami i nakreśli jasne granice działania. Tak więc możliwość ubiegania się o pomoc w całej Polsce, bez tworzenia wydzielonych stref z punktu widzenia KPT jest krokiem w dobrym kierunku. – dodaje Popławska.

Istotne jest także to, że spółki strefowe mają w większym stopniu angażować się w proces obsługi inwestora, który nie będzie się ograniczał już tylko do obsługi zezwolenia. Już obecnie KPT wraz Urzędem Marszałkowskim i Małopolską Agencją Rozwoju Regionalnego prowadzi centrum obsługi inwestora (CeBiM), więc w tym zakresie będzie to upowszechnienie tego modelu działania.  Spółki strefowe nadal będą odpowiedzialne za wydawanie zezwoleń i ich kontrolę, więc tu ich rola się nie zmienia.

Nowością są kryteria otrzymywania zezwolenia, które teraz będą zależeć od: nakładów inwestycyjnych, jakości inwestycji oraz lokalizacji. Nie do końca wiemy jak nowe kryteria jakościowe zadziałają w praktyce, ale są one na pewno czytelnym sygnałem, że chcemy wspierać inwestycje o wyższej wartości dodanej. Dobrym pomysłem jest znaczne obniżenie progów dla MŚP, bo daje większe szanse, że będą one mogły także korzystać z pomocy strefowej.

 

Polska Strefa Inwestycji – prezentacja

 

zwiń

Nowe firmy w zarządzanej przez KPT strefie 07/09/2017

Nowe firmy w zarządzanej przez KPT strefie

Do krakowskiej strefy wchodzą dwie nowe, zagraniczne firmy. Na nowy projekt inwestycyjny w Niepołomicach zdecydowała się działająca tam spółka Pratt & Whitney Tubes, która zainwestuje minimum 20 mln zł w rozbudowę i wyposażenie zakładu.  Inwestycja zostanie przeprowadzona na należącej do spółki nieruchomości o powierzchni 2,3 ha, która została objęta statusem strefy na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 czerwca tego roku.

W Krakowie natomiast nową inwestycję zadeklarowała Akamai Technologies Poland – jedna ze spółek Grupy Akamai – światowego lidera w dostawie usług w chmurze do optymalizacji  zabezpieczania treści oraz biznesowych aplikacji online. Akamai utworzy do 2019 roku 150 nowych miejsc pracy i utrzyma je przez co najmniej 5 lat.

więcejzwiń

W tym roku zarząd KPT wydał już 14 zezwoleń upoważniających firmy do korzystania ze zwolnień podatkowych w związku z inwestycjami na obszarze specjalnej strefy ekonomicznej.

zwiń

05/09/2017

Sukces konferencji – promocja Krakowa i KPT na świecie

OpenLivingLab Days 2017 za nami.  Bror Salmelin z Komisji Europejskiej, który był naszym gościem przez 5 dni trwania konferencji podziękował Krakowskiemu Parkowi Technologicznemu w następujący sposób: organizacja, logistyka, wizyty studyjne, zaprezentowane miejsca oraz przygotowany program, a nawet catering, nie mogły być lepsze. Nie była to odosobniona opinia. Uczestnicy OpenLivingLab Days 2017, a było  ich ponad 300, wyjechali z Krakowa bardzo zadowoleni z tego, co tutaj zobaczyli, czego się dowiedzieli i doświadczyli. To wspaniała promocja miasta i naszej spółki, która za sprawą konferencji dokonała się w 30 krajach z 4 kontynentów: Euroazji, Ameryki Północnej i Południowej oraz Australii.

 

Krakowski Park Technologiczny – jako jeden z dwóch akredytowanych polskich living labów oraz European Network of Living Labs – zapewnił uczestnikom  udział w niezwykle intensywnym, trwającym 5 dni programie, na który składały się: prezentacje najlepszych prac badawczych w obszarze stosowania metodologii  living lab, warsztaty, wymiana doświadczeń i wiedzy, praktyczne warsztaty połączone z wizytami lokalnymi oraz prezentacją projektów realizowanych w Krakowie i Małopolsce. Nasi goście byli m.in. w  Lamusowni czyli Zbiorczym Punkcie Gromadzenia Odpadów, Zarządzie Zieleni Miejskiej (projekt woonerf na ulicy Krupniczej), Centrum Sterowania Ruchem, LifeScience Klaster oraz Małopolskim Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego. Tematyka prezentacji lokalnych i wizyt  była spójna z pięcioma obszarami tematycznymi warsztatów to jest:  living lab & policy, circular economy, smart city, service design, healthcare. Goście konferencji zapoznali się z najlepszymi projektami innowacyjnymi wdrożonymi przez instytucje krajowe i miejskie oraz wyzwaniami, które wciąż  wymagają rozwiązania.

więcejzwiń
Sukces konferencji – promocja Krakowa i KPT na świecie

Lista panelistów była imponująca. Wśród nich znaleźli się m.in.: Jesus Maria Alquézar Sabadie (przedstawiciel Komisji Europejskiej DG ds. Badań Naukowych i Innowacji), prof. Jarosław Górniak z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Bror Salmelin (doradca DG CONNECT ds. Systemów Innowacyjnych przy Komisji Europejskiej), Noboru Konno (prezes Japan Future Alliances Innovation Network), Dr Belinda Chen (zastępca dyrektora Taiwan Living Lab), prof. Rudolf Giffinger (Uniwersytet Techniczny w Wiedniu), Wim De Kinderen (Brainport Eindhoven),  Nuria de Lama (przedstawiciel ATOS R&I przy Komisji Europejskiej), Andrés Barreneche (analityk polityk,  dyrekcja ds. Nauki, Technologii i Innowacji przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), Juan Bertolin (dyrektor Espaitec Science Park), Bartosz Sokoliński i Karol Wosiński (Agencja Rozwoju Przemysłu), Adrianna Pawlik (NCBR) oraz wielu innych wybitnych naukowców i praktyków z całego świata. Uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać adresowanego do nich przemówienia Jean’a-Claude’a Burgelman’a (dyrektora ds. polityki naukowej, foresight i danych, DG ds. Badań Naukowych i Innowacji), który podzielił się wizją dotyczącą kierunków i trendów rozwojowych w obszarze innowacji.

 

To były niezwykle interesujące i intensywne dni. Za rok spotykamy się w Genewie.

 

zwiń

Słodkości z Wawelu 31/08/2017

Słodkości z Wawelu

Nie wszyscy o tym wiedzą, że znana na całym świecie z produkcji  wyrobów cukierniczych spółka Wawel S.A., działa w krakowskiej specjalnej strefie ekonomicznej.  Fabryka otrzymała od zarządu KPT dwa zezwolenia, w ramach których rozbudowała swój zakład w Dobczycach i wyposażyła go w nowoczesne linie produkcyjne. Dzięki temu możemy się cieszyć zupełnie nowymi produktami i ich smakami. 

więcejzwiń

Przypomnijmy, że Wawel jest jednym z najstarszych producentów wyrobów cukierniczych w Polsce. Spółka specjalizuje się w produkcji wyrobów czekoladowych, batonów, bombonierek oraz wyrobów light. Od 2006 roku, kojarzony z Krakowem zakład, przeniósł całą produkcję do Dobczyc – gminy słynącej  w Małopolsce – z  dbania o potrzeby inwestorów. Firma kończy właśnie  realizację nowego projektu inwestycyjnego.

zwiń

30/08/2017

PHILOGIC w strefie

Kolejny przykład małej firmy, która skorzysta ze zwolnień podatkowych inwestując w strefie. Philogic Sp. z o.o. zainwestuje w Chrzanowie niemal 3 mln zł oraz utworzy 6 nowych miejsc pracy. Pomoc publiczna, którą uzyska, polegająca na niezapłaceniu w kolejnych latach podatku dochodowego CIT, wyniesie ok. 1,6 mln zł. Dla małej firmy to ogromna ulga, która przyczyni się do dalszego rozwoju tego – założonego w 2011 roku – przedsiębiorstwa.

Specjalnością Philogic jest budowa maszyn i linii montażowych. Spółka nie tylko produkuje, ale także projektuje i montuje urządzenia oraz integruje oprogramowanie stanowisk i linii produkcyjnych. Philogic dokonuje również modyfikacji istniejących maszyn, co pozwala zwiększyć wydajność, poprawić jakość oraz dostosować urządzenia do nowych produktów.

więcejzwiń
PHILOGIC w strefie

Inwestycja tej spółki w strefie jest doskonałym przykładem dla innych małych firm, dla których mechanizm specjalnej strefy ekonomicznej okazuje się być doskonałym narzędziem wsparcia rozwoju.

zwiń

Industry Innovation Day 30/08/2017

Industry Innovation Day

12 września w Krakowskim Parku Technologicznym odbędzie się Industry Innovation Day, który kończy pierwszą, pilotażową edycję akceleratora KPT ScaleUp. 

Na scenie zaprezentuje się 11 startupów, które przez 3 miesiące pracowały z nami nad przygotowaniem swoich produktów do wdrożeń u dużych klientów. Wśród rozwiązań dla przemysłu i smart city, które będzie można obejrzeć i przetestować, są m.in. interaktywne ławki solarne, systemy łączności bezprzewodowej dla wymagających przestrzeni przemysłowych, symulatory szkoleniowe dla infrastruktury krytycznej czy sensory monitorujące konstrukcje budowlane.

Ponadto zaproszeni goście opowiedzą o tym jak w polskich firmach wygląda wdrażanie innowacji w duchu Industry 4.0

W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele dużych firm produkcyjnych, mediów oraz władz.

 

więcejzwiń

Program Industry Innovation Day:

15.30 Rejestracja gości

16.00 Wprowadzenie

16.30 Prezentacje 11 startupów z programu KPT ScaleUp

17.15 Jak rozwijać startup w sektorze przemysłowym? – przykłady Elmodisa i Efento

17.35 O współpracy startupów z dużymi przedsiębiorstwami z obu perspektyw – case study akceleracji w KPT ScaleUp

18.00 Czy Industry 4.0 dotarło już do Polski? – Andrzej Garbacki z firmy ASTOR o tym jak i w co inwestują rodzime przedsiębiorstwa

18.20 Prezentacja oferty Agencji Rozwoju Przemysłu

18.30 Strefa wystawiennicza i bankiet

Osoby zainteresowane innowacjami i chcące wziąć udział w wydarzeniu proszone są o kontakt z organizatorami.

Kontakt:

Paulina Mazur

tel. 536 450 510

zwiń

29/08/2017

Entuzjaści otwartych innowacji w Krakowie

Dzisiaj uroczyście otwarliśmy Konferencję OpenLivingLab Days 2017. Gości powitali m.in. Tuija Hirvikoski, prezes European Network of Living Labs, Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego i Józef Gawron, wicewojewoda małopolski, a w imieniu KPT Wojciech Przybylski, prezes zarządu.

 

Do Krakowa goście zjechali z wielu zakątków świata. Reprezentowane są Living Laby m.in. z : Finlandii, Belgii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Szwecji, Irlandii, Japonii, Brazylii, Chin, USA oraz wielu innych krajów. 250 osób z całego świata będzie rozmawiać o tym jak wykorzystać tę nowoczesną metodologię dla poprawienia życia mieszkańców miast, miasteczek i wsi. Kraków także na tym skorzysta. Uczestnicy konferencji odwiedzą instytucje świadczące usługi publiczne  dla mieszkańców Krakowa, zapoznają się z ich ofertą i przekażą rekomendacje wynikające z własnego doświadczenia.

Konferencja daje możliwości nawiązania wspaniałych kontaktów międzynarodowych i znalezienia partnerów do projektów.

więcejzwiń
Entuzjaści otwartych innowacji w Krakowie

Cieszymy się, że realizujemy to wyjątkowe wydarzenie, które zgromadziło tak wielu badaczy, biznesmenów, członków międzynarodowej społeczności otwartej innowacji z całego świata. Krakowski Park Technologiczny jest jednym z dwóch certyfikowanych Living Labów w Polsce i organizatorem OpenLivingLab Days po Montrealu (2016 r.) i Stambule (2015 r.).

 

zwiń

20-lecie Krakowskiego Parku Technologicznego
Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki temu staje się łatwiejsza w obsłudze.