zamknij menu

LIVING LAB JAKO ELEMENT EKOSYSTEMU INTELIGENTNEGO MIASTA

Krakow Living Lab jest platformą dla testowania produktów i usług w warunkach, w których rzeczywiście są używane, tj. w przestrzeni tkanki miejskiej obejmującej ulice, place, parki, pojazdy komunikacji zbiorowej itp., szczególnie w zakresie smart city. Proces testowania przebiega w ustrukturyzowany, iteracyjny sposób, od pomysłu, przez prototyp, po właściwe wdrożenie. W modelu living lab użytkownik końcowy jest współtwórcą, a nie tylko odbiorcą rozwiązania. Jest to wspólne przedsięwzięcie Krakowskiego Parku Technologicznego oraz Urzędu Miasta Krakowa, zainicjowane w 2013 roku, dzięki przystąpieniu do globalnej sieci European Network of Living Labs, w ramach projektu ,,SMART_KOM. Kraków w sieci inteligentnych miast.
W 2015 roku Krakow Living Lab otrzymał akredytację ENOLL, stając się jednym z dwóch certyfikowanych ośrodków living lab w Polsce.

 

Rekomendacje

 

Krakowski Park Technologiczny  przetestował produkty: krakowskich start-upów HG Intelligence oraz Kontakt.io, warszawskiego środowiska skupionego wokół start-upu Expose oraz inicjatywy co-workingu Wytwórnia z krakowskiego Zabłocia, reprezentowanej przez firmę BIM Lab. Poniżej prezentujemy opinie współpracujących z nami firm.

 

Usługa doradcza w zakresie innowacji na rzecz firmy Expose Sp. z o.o.

Zaangażowanie po stronie KPT profesjonalnego zespołu oddelegowanego do prowadzenia badania, tj. doświadczonych w inkubacji i doradztwie biznesowym pracowników KPT, a także zewnętrznych ekspertów od metodologii design thinking, a także rekomendacje zawarte w raporcie podsumowującym proces przyczyniły się do wzmocnienia pozycjonowania strony CIVIL HUB, wzbogacenia komponentu funkcjonalności strony i udostępnianych katalogów i grup dyskusyjnych, ato w konsekwencji do wzrostu ilości osób odwiedzających stronę oraz stałych użytkowników i moderatorów.

Grzegorz Warzecha, prezes zarządu Expose Sp. z o.o.

Referencje Expose sp. z o.o.

 

Usługa doradcza w zakresie innowacji na rzecz środowiska co-workingu designu Wytwórnia z krakowskiego Zabłocia, reprezentowanego przez firmę BIM Lab

W ramach usługi doradczej w zakresie innowacji, otrzymaliśmy katalog użytecznych rekomendacji dot. Poprawy samego produktu w zakresie estetyki, ergonomii i funkcjonalności, jak również wprowadzenia dodatkowych elementów małej architektury polepszających jego wartość rynkową i pozycjonowanie. Potwierdzeniem wartości usługi doradczej i samego procesu tworzenia i iteracji produktu bezpośrednio z użytkownikami końcowymi jest fakt, że otrzymaliśmy zlecenie na wykonanie kolejnych modułowych mikroparków. Gmina Niepołomice zakupiła 5 takich instalacji, które wzbogaciły przestrzeń miejską.

Maciej Chart-Olasiński

Referencje Mikropark

 

Usługa doradcza w zakresie innowacji na rzecz firmy HG Intellligence i Kontakt.io

Efektem usługi doradczej było stworzeniem w Krakowie publicznej sieci  beaconów, Celem inicjatyw było udzielenie wsparcia dla wybranych placówek publicznych oraz biznesu lokalnego, poprzez wyposażenie go w odpowiednia infrastrukturę (beacony).\

W ten sposób Kraków stał się jednym z pierwszych miast w Europie, które udostępniło sieć beaconów. Dzięki takiemu rozwiązaniu kolejne aplikacje będą mogli tworzyć sami programiści i lokalne firmy w oparciu o stworzoną sieć. Projekt ten umożliwił wzrost zaangażowania społecznego i lokalny rozwój nowych technologii. Możliwość wzięcia pod uwagę różnych perspektyw użytkowników w procesie projektowania sprawiła, ze stworzona usługa została dostosowana do potrzeb i wymagań przyszłych użytkowników.

Jarosław Królewski, Synerise S.A.

Referencje HG Intelligence

 

 

 

Dla kogo jest Krakow Living Lab?

 

Aplikacja Pielgrzym

Krakowski Park Technologiczny w ramach inicjatywy Krakow Living Lab, na zlecenie firmy Comarch przeprowadził testy aplikacji mobilnej przygotowanej dla pielgrzymów ŚDM Kraków 2016 w metodologii living lab.

 

Aplikacja przygotowana została z myślą o pielgrzymach ŚDM, jak i mieszkańcach Krakowa. Opracowana jest w 9 językach, zawiera podstawowe i niezbędne informacje o wydarzeniu i daje możliwość budowy elastycznego planu pobytu, dopasowanego do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Aplikacja Pielgrzym ułatwi poruszanie się po mieście i udział w wydarzeniach ŚDM, dostarczy informacji o miejscu zakwaterowania, wyżywienia, jak i atrakcjach turystycznych Krakowa i okolic. Poza informacjami praktycznymi dot organizacyjnego i logistycznego zakresu ŚDM, aplikacja zawiera także komponent modlitewny z tekstami liturgicznymi, modlitewnikiem i śpiewnikiem. Pielgrzymi będą mogli również przesłać specjalną elektroniczną pocztówkę z Dni Młodzieży oraz zagrać w grę i quizy dotyczące ŚDM. Dzięki aplikacji przybywający do Krakowa goście, będą mogli korzystać m.in. z mapy z informacjami o ważnych wydarzeniach w czasie trwania ŚDM, punktach medycznych czy ze wskazówek związanych z transportem.

Pracę nad aplikacją w Comarch trwały kilka miesięcy, a Krakowski Park Technologiczny w marcu i kwietniu br przeprowadził testy aplikacji wśród ochotników z całego świata między innymi: z Wielkiej Brytanii, Meksyku, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Brazylii, Hiszpanii, Argentyny, Australii, Pakistanu oraz Wietnamu. Przeprowadzone testy dostarczyły twórcom aplikacji wielu inspiracji,  a także konkretnych wskazówek i rekomendacji co do możliwości usprawnienia funkcjonalności
i czytelności aplikacji.

Aplikacja Pielgrzym jest dostępna na smartfony z systemami: Android, iOS, Windows.

 

 

Smart city/Krakow Living Lab

Agnieszka Włodarczyk

12 345 32 12
livinglab@kpt.krakow.pl

Living Lab/UX

Maja Szpot

12 345 32 21
mszpot@kpt.krakow.pl
Multilab
Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki temu staje się łatwiejsza w obsłudze.